به سایت حوزه معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان خوش آمدید
پنج شنبه ٢٥ شهريور
صفحه اصلی > روابط بين الملل > مقدمه و معرفي دفتر امور بين الملل 
مقدمه و معرفي دفتر امور بين الملل

مقدمه و معرفي دفتر امور بين الملل

در دنياي امروزي، مسير ترقي و كمال را نمي توان طي كرد مگر با تلاش و همت و برنامه ريزي مبتني بر شواهد و اجراي برنامه نياز به برقراري ارتباط موثر با صاحبان فرايند داشته و استفاده بهينه از دانش و تجربه ديگران قطعا توانايي هاي نيل به هدف را تقويت خواهد نمود .

در حيطه ارتباطات بين دانشگاهي و هماهنگي هاي بين المللي و جهت استفاده مطلوب از علم، دانش و تجربيات دانشگاه هاي ديگر در زمينه هاي آموزش علوم پزشكي، نياز امروز دانشگاه علوم پزشكي همدان، بسيار فراتر از گذشته احساس مي شد و لزوم ايجاد دفتري تحت عنوان مديريت امور بين الملل و روابط بين دانشگاهي، كه در جهت برنامه ريزي و ارتقاء اين ارتباطات، عمل نمايد ضروري مي نمود .

توجه به سياستهاى كلى برنامه پنجم توسعه اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى جمهورى اسلامى ايران در بخش امور علمى و فناورى دو سياست كلان برنامه تحت عناوين ذيل:

1)      دستيابى به جايگاه دوم علمى و فناورى در منطقه و تثبيت آن در برنامه پنجم

2)      ارتباط مؤثر بين دانشگاهها و مراكز پژوهشى با صنعت و ديگر بخشهاى مربوط جامعه

دانشگاه هاي كشور را ملزم مينمايد كه در رسيدن به اين اهداف اهتمام نمايند .

آنچه در سند چشم انداز بيست ساله كشور آمده است با اين عنوان آغاز مي گردد كه در چشم‌انداز بيست ساله، ايران کشوري است توسعه يافته با جايگاه اول اقتصادي علمي و فناوري در سطح منطقه با هويت اسلامي و انقلابي، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بين‌الملل، در افق اين چشم‌انداز چنين ويژگي‌هايي وجود خواهد داشت:

" كشوري توسعه يافته، متناسب با مقتضيات فرهنگي، جغرافيايي و تاريخي خود، متکي بر اصول اخلاقي و ارزش‌هاي اسلامي، ملي و انقلابي، با تاکيد بر مردم سالاري ديني، عدالت اجتماعي، آزادي‌هاي مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسان‌ها و بهره‌مندي از امنيت اجتماعي و قضايي. برخوردار از دانش پيشرفته، توانا در توليد علم و فناوري، متکي بر سهم برتر منابع انساني و سرمايه‌ي اجتماعي در توليد ملي. "

در جايگاه آموزشي و علمي، نقش دانشگاه هاي كشور جهت ارتباطات موثر و پيشرو و نيز همسو با سيلست هاي كلان نظام، بسيار ارزنده و كليدي است.

با چنين رويكردي و با در نظر قرار دادن اهداف بلند مدت و استراتژيك دانشگاه، پس از تعيين مدير واحد بين الملل و روابط بين دانشگاهي در حوزه آموزشي دانشگاه، در جهت تدوين و طراحي برنامه آن تلاش گرديد تا در سه حيطه احداث واحد بين الملل دانشگاه، تقويت روابط بين دانشگاهي و ارتباطات بين الملل شروع به كار نمائيم.

ارتباطات بين المللي از مهم ترين اقدامات دانشگاه براي حضور در عرصه منطقه اي و جهاني در مسير تحقق اهداف سند چشم انداز بيست ساله كشور و اهداف راهبردي دانشگاه است .

با توجه به محدوديتي که دانشگاه هاي موجود کشور ( دولتي آزاد غير انتفاعي ) در ظرفيت پذيرش دانشجو دارند، سالانه تعداد کثيري از جوانان جذب دانشگاههاي ساير کشورهاي دنيا مي شوند که از نظر وضعيت اقتصادي و اجتماعي روند مطلوبي نخواهد بود، لذا در صورتي که دانشگاههاي داخلي قادر باشند شعبي را تحت عنوان واحدهاي بين المللي راه اندازي نمايند نه تنها سبب کاهش فشارهاي اقتصادي روحي و رواني بر خانواده ها خواهند شد، بلکه با جذب دانشجويان از ساير کشورهاي منطقه اشاعه فرهنگ اسلامي را فراهم خواهند نمود

دانشگاه علوم پزشكي همدان، با پشتوانه نزديك به 40 سال سابقه در زمينه آموزش و پژوهش و در راستاي پاسخ به تقاضاي روزافزون داوطلبان تحصيلات عالي در داخل و خارج از كشور و با توجه به برنامه هاي راهبردي بلندمدت علمي، آموزشي و پژوهشي خود، به دنبال راه اندازي واحد بين الملل در استان همدان مي باشد .اين دانشگاه تجلي حضور جدي دانشگاه علوم پزشكي همدان در عرصه هاي بين المللي خواهد بود و مطابق اهداف راهبردي كلان و بلند مدت خود در زمينه جذب داوطلبان داخلي و متقاضيان خارجي براي تحصيل در رشته هايي كه تقاضا- محور مي باشند، تلاش خواهد نمود. بر مبناي همين رويكرد، كادر علمي دانشگاه علوم پزشكي همدان ،خدمات آموزشي و پژوهشي خود را در دوره هاي دكتري حرفه‌اي و كارشناسي ارشد به دانشجويان ارائه خواهد كرد .

نهايتا با نگرش برقراري ارتباطات علمي و عملي و ديدگاه  (Bench marking )جهت استفاده موثر از علم، دانش و تجربيات ساير دانشگاه هاي كشور و نيز پرورش خلاقيت ها و توانمندي ها، در سايه امضاء تفاهم نامه هاي همكاري در زمينه هاي بهره برداري دو طرفه و تبادلات علمي ، آزمايشگاهي و ... با رويكرد ارتقاء علمي دانشگاه علوم پزشكي همدان، و پذيرش نقش محوري در منطقه غرب كشور اقدام خواهيم نمود .

در اين راه خداوند را مدد خواسته ايم و در پناه لطف الهي ازحمايت هاي موثر رياست محترم دانشگاه ، جناب آقاي دكتر صفي آريان و هيئت محترم رئيسه دانشگاه ، اعضاي محترم هيئت علمي ، استاندار محترم و مسئولين ارشد استان، نماينده هاي محترم مردم شريف استان در مجلس شوراي اسلامي، وزير محترم بهداشت درمان و آموزش پزشكي، وزير محترم آموزش و پرورش و كليه دلسوزان به نظام، بهره خواهيم برد .

 معاون آموزشي دانشگاه

پاصفحه

 

 

آدرس: همدان، خیابان شریعتی، چهار راه شریعتی روبروی تالار مرمر، ساختمان شماره چهار، معاونت آموزشی دانشگاه

تلفن: 32520185-32521953 - 081             نمابر: 32520203 - 081                وب سایت:Dme.Umsha.ac.ir

سال 1400: «  تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها»

تمامی حقوق سایت متعلق به معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان می باشد.

Copyright © 2017-2018 Hamedan University of Medical Scinces - All rights reserved