به سایت حوزه معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان خوش آمدید
شنبه ١٦ فروردين
صفحه اصلی > اخبار سایت 
اخبار > راه‌اندازی دکترای تخصصی طب ایرانی و مکمل


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت محترم آموزشی دانشگاه خبر داد:

راه‌اندازی دکترای تخصصی طب ایرانی و مکمل

دکتر فرهاد فراهانی با اشاره به اینکه در آخرین جلسه شورای گسترش دانشگاهها با راه‌اندازی دکترای تخصصی طب ایرانی و مکمل موافقت شد، ابراز امیدواری کرد که علاوه بر تربیت متخصصین در این زمینه خدمات طب سنتی و ایرانی به صورت رسمی و کلاسیک به هموطنان ارائه شود و به سمت ایجاد شرکت‌های دانش بنیان حرکت کنیم تا محصولات مربوط به طب سنتی را به صورت داروسازی سنتی ارائه شود و بسته‌هایی از ارائه خدمات طب ایرانی حتی با مشارکت بخش خصوصی در اختیار هموطنان قرار بگیرد.

 وی با بیان اینکه رشته طب سنتی به تازگی به عنوان طب ایرانی و مکمل تغییر‌نام داده است، گفت: طب ایرانی و مکمل رشته‌ای از طب است که از توانمندی‌های دانش طب سنتی و ایرانی در کنار دانش نوین پزشکی برای درمان بیماران و کمک به بهبود آنان استفاده می‌کند.

معاون آموزشی دانشگاه افزود: در بسیاری کشورهای جهان و حتی کشورهای اروپایی دارای سابقه تمدن طولانی طب سنتی و مکمل به صورت ریشه‌دار وجود دارد به طور مثال کشور چین و هند در کنار سیستم ارائه خدمات سلامت طب سنتی چینی را به صورت سازمان‌دهی شده در اختیار مردم می‌گذارند.

وی با یادآوری اینکه در ایران نیز دانشگاههای مختلفی در حال آموزش و تربیت نیروهای متخصص طب سنتی هستند، گفت: پزشکانی که در رشته طب ایرانی و مکمل تحصیل می‌کنند پزشکان عمومی هستند که بعد از گذراندن دوره‌های آموزش عمومی وارد دوره‌های آموزش دکترای تخصصی طب ایرانی و مکمل می‌شوند و بعد از چهار سال آموزش با دانشی که از علوم پزشکی کلاسیک دارند از اصول و مبانی ارزشمند آموخته شده در طب ایرانی بخصوص طب سینوی و دیگر بزرگان استفاده می‌کنند.

دکتر فراهانی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان امکانات خوبی را در این راستا فراهم کرده است، خاطر‌نشان کرد که سلامتکده طب سنتی بدیع الحکما در دو طبقه خریداری شده است و امکانات مربوط به طب سنتی در آن مستقر است همچنین سه نفر هیات علمی در این حوزه وجود دارد و نفر چهارم نیز به زودی اضافه می‌شود.

وی افزود: با تامین زیرساخت‌های خیلی خوب در فضای کاملا ایرانی و اسلامی در فاصله نه چندان دور محصولات این رشته در اختیار مردم قرار بگیرد و از این رشته به صورت علمی و بهینه استفاده شود.

معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به اینکه مانند همه رشته‌ها و امور افرادی وجود دارند که در امور مهندسی و ساخت و‌ساز علمی و دارای مجوز کار می‌کنند و افرادی نیز بدون مجوز این کار را انجام می‌دهند، اظهار کرد: چون رشته طب سنتی و ایرانی فضای جدید و وسیعی است ممکن است در برخی موارد مراجعی مانند دانشگاه علوم پزشکی همدان و سازمان نظام پزشکی به صورت قانونی مداخله کنند و این افراد را از دانش‌آموختگان این حوزه جدا می‌کند.

وی افزود: یکی از بهترین روش‌ها این است که خدمات علمی و درست در اختیار مردم قرار بگیرد زیرا ارائه خدمات درست، علمی و رسمی و نشان‌دار به تدریج بازار افرادی که غیررسمی و غیر‌علمی کار می‌کنند را کم‌رونق می‌شود.

دکتر فراهانی گفت: در معاونت درمان حوزه طب سنتی فعال است همچنین در حوزه آموزش نیز گروه رسمی مصوب دانشگاه در حوزه طب سنتی وجود دارد و با ورود دانشجویان دکترای تخصصی طب ایرانی و مکمل خدمات ارائه شده بیش از پیش سازماندهی می‌‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد که دانشکده طب سنتی در استان همدان راه‌اندازی شود زیرا آرامگاه شیخ الرییس بوعلی سینا پدر طب ایرانی و سنتی و بنیاد رسمی بوعلی سینا و سلامتکده بدیع الحکما در همدان وجود دارد و باید از این ظرفیت بهره گرفت.

معاون آموزشی دانشگاه خاطر‌نشان کرد که به زودی با طی شدن مراحل لازم نام دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا تغییر می‌یابد و یکی از حقوق مغفول‌مانده دانشگاه محقق می‌شود.

وی در پایان با تبریک راه‌اندازی بعد از هفت سال پیگیری مجدانه، ابراز امیدواری کرد که در فاصله کوتاهی حوزه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی همدان محصول‌محور شود و جایگاه واقعی خود را یافته و بخش عمده‌ای از بار حوزه سلامت را کاهش دهد.


٢٣:٢٨ - سه شنبه ٢٤ دی ١٣٩٨    /    شماره : ١٠١٢٢٨    /    تعداد نمایش : ٨٥پا صفحه

 

 

آدرس: همدان، خیابان شریعتی، چهار راه شریعتی روبروی تالار مرمر، ساختمان شماره چهار، معاونت آموزشی دانشگاه

تلفن: 32520185-32521953 - 081             نمابر: 32520203 - 081                وب سایت:Dme.Umsha.ac.ir

سال 1398: « رونق تولید »

تمامی حقوق سایت متعلق به معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان می باشد.

Copyright © 2017-2018 Hamedan University of Medical Scinces - All rights reserved